DOLAR 19,1469 0.13%
EURO 20,7988 0.09%
ALTIN 1.209,38 -0,31
BITCOIN %
Yalova

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YÖK Başkanı Özvar: “YÖK kurumlarımız deprem bölgesinde önemli rol üstlenmiştir”

YÖK Başkanı Özvar: “YÖK kurumlarımız deprem bölgesinde önemli rol üstlenmiştir”

ABONE OL
Mart 14, 2023 14:29
YÖK Başkanı Özvar: “YÖK kurumlarımız deprem bölgesinde önemli rol üstlenmiştir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla 14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle “Asrın Felaketinde Tıbbiyeli Olmak” konulu program düzenlendi. Programda konuşan YÖK Başkanı Özvar, “Bizler YÖK olarak yaralı sarmak ve depremin etkilerini azaltmak için muazzam bir gayret içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim. YÖK kurumlarımız gerek bölgede depremzedeler için fiziki imkan oluşturması, gerekse akademisyeninden öğrencisine kadar alanda gönüllü faaliyetler yürütmesiyle önemli bir rol üstlenmiştir” şeklinde konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Sağlık Bilimleri Üniversite öğrencilerinin katılımıyla 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla “Asrın Felaketinde Tıbbiyeli Olmak” konulu program düzenlendi. Program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitler, hayatını kaybetmiş devlet insanlarına saygı duruşu, İstiklal Marşı okunması ve ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrasında başladı. Programda konuşan YÖK Başkanı Özvar, “7’den 70’e tüm halkımızın depremden etkilenenleri desteklemek için nasıl bir araya geldiğini, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen ne kadar kararlı ve güçlü olduğunu gördük” dedi.

“Depremler toplumumuzda derin bir yara bırakmıştır”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Meydana gelen depremler nedeniyle yaşadığımız kayıplar, toplumumuzda derin bir yara bırakmıştır. 7’den 70’e tüm halkımızın depremden etkilenenleri desteklemek için nasıl bir araya geldiğini, karşılaşılan tüm zorluklara rağmen ne kadar kararlı ve güçlü olduğunu gördük. Bu yarayı iyileştirmek için hep birlikte çalışmak bizlerin görevidir. Bizler de YÖK olarak yaralı sarmak ve depremin etkilerini azaltmak için muazzam bir gayret içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim.” dedi.

“YÖK kurumlarımız bölgede önemli rol üstlenmiştir”

YÖK kurumlarının depremzedeler için bölgede önemli rol üstlendiğini aktaran Prof. Dr. Özvar, “Bu zor günleri, devletimiz ve milletimiz ile el ele vererek birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bırakacağımıza yürekten inanıyorum. 6 Şubatta yaşanan bu büyük felaketin 11 ili kapsayan geniş bir coğrafyada gerçekleşmiş olması bu illerimizdeki tüm toplumsal ve kurumsal işleyişi de sekteye uğratmıştır. YÖK kurumlarımız gerek bölgede depremzedeler için fiziki imkan oluşturması, gerekse akademisyeninden öğrencisine kadar alanda gönüllü faaliyetler yürütmesiyle önemli bir rol üstlenmiştir” şeklinde konuştu.

“21 öğrencimiz depremde şehit oldu”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “450 sağlık çalışanı deprem felaketinde şehit oldu. 21 öğrencimiz de deprem sebebiyle hayatını kaybetti, şehit oldu. Bu deprem vesilesiyle çok büyük üzüntü içerisindeyiz, dolayısıyla bu töreni kutlama değil bir anma gibi yapalım istedik. Sade bir özellik arz etsin istedik.” Şeklinde ifade etti.

“Depremde babamı, annemi ve kız kardeşimi kaybettim”

Depremde ailesini kaybeden Öğrenci Kübra Tımarcıoğlu, “6 Şubat depreminden 15 gün öncesine kadar Kahramanmaraş’ta çalışıyordum ben 6 Şubat depreminde annemi, babamı ve kız kardeşimi kaybettim. Bu süreçte hem bir evlat olmak hem de hemşire olmaya kısaca değineceğim. Depremi yoğun bir şekilde Şanlıurfa’da hissettikten sonra ailemi aradım. Maalesef ulaşamadım ve bu süreçte nasıl ilerleyebilirim diye düşünürken iş arkadaşlarımdan yardım istemek amacıyla onları aradım ve sonrasında onlar yardım çağrısı yapmak adına birçok kuruluşu aradılar. Ben de sosyal medya üzerinden iyi olduğuma dair bilgiler verdim. Ardından iş arkadaşımla birlikte Kahramanmaraş’a ulaştım ve vardığımda 2’inci büyük deprem meydana geldi. Bu depremde ailemin enkazının üzerine bir kısım enkaz daha düştü” dedi.

En az 10 karakter gerekli