DOLAR 18,8128 0.01%
EURO 20,5020 0.21%
ALTIN 1.164,68 -0,11
BITCOIN 434555 -0,20%
Yalova

AZ BULUTLU

18:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, İran'da gerçekleştirilen idama tepki gösterdi

ABONE OL
Aralık 9, 2022 17:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İran'ın protestolar sırasında tutukladığı bir kişiyi idam etmesinin "çok rahatsız edici" olduğunu belirtti.

BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında Türk, Tahran'ın, bu idamla hükümet karşıtı gösterileri bastırmayı hedeflediğini söyledi.

Türk, "İran'ın bu idam cezasını infaz etmesi, açıkça protestocuların geri kalanının üzerinde caydırıcı bir etki oluşturmak için tasarlandı." diyerek yetkililerle birlikte bu konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

İran'daki idamın çok rahatsız edici olduğunu vurgulayan Türk, İran otoritelerine idam cezalarını kaldırmak için acilen bir moratoryum oluşturulması, protestolar nedeniyle tutuklanan tüm göstericilerin serbest bırakılması ve idam cezasının da kaldırılması yönünde çağrıda bulundu.

– İran'da Muhsin Şikari'nin idam edilmesi

Muhsin Şikari, dün İran'da Mahsa Emini protestolarıyla bağlantılı idam edilen ilk gösterici olmuştu.

Ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle bağlantılı 11 kişi idama mahkum edilmişti.

Devrim Mahkemelerince verilen idam kararlarının, Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması gerekiyor. Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada, idama mahkum edilen kişilerden bir kısmının cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceğini belirtmişti.

İran Ceza Kanunu'na göre, "kamu düzenini bozmak, bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak" gibi suçları işleyenler, idamla yargılanıyor.

En az 10 karakter gerekli