DOLAR 17,2828 -0.05%
EURO 18,0517 0.03%
ALTIN 1.004,470,05
BITCOIN 380557-1,26%
Yalova
23°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HOMETEX’te 5 günde 1,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaşıldı

ABONE OL
Mayıs 24, 2022 10:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Bayram, 1 milyar dolarlık iş hacminin hedeflendiği Uluslararası HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nda 5 günde 1,5 milyar dolarlık iş hacminin gerçekleştirildiğini belirterek, "Gelecek yılki fuarımıza, bu yıl katılan ülkelerin üzerine Uzak Doğu ülkelerini de ekleyerek kendimize en az 2 milyar dolarlık iş hacmi hedefi koyduk. " ifadelerini kullandı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, TETSİAD ev sahipliğinde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki Küresel Fuarcılık AŞ'nin (KFA) organizasyonu ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) destekleriyle İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı sona erdi.

Ev tekstilinde dünyanın en önemli iki fuarından biri olan HOMETEX, sektörün ulusal ve uluslararası oyuncularını İstanbul’da buluşturdu. Yerli ve yabancı 650’yi aşkın firmanın yeni koleksiyonlarını, son teknoloji ile üretilmiş çevreci ürünlerini, yeni renk ve tasarımlarını sergiledikleri fuara 5 günde 126 ülkeden 170 bin ziyaretçi geldi.

– "Bu yıl ilk kez özellikle İran ve Mısır’dan alım heyetleri büyük ilgi gösterdi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bayram, ev tekstili sektörünün 8 doların üzerindeki kilogram başına ortalama ihracat değeri ile ülke ekonomisine en fazla katma değer sağlayan, yerli ve milli bir sektör olduğunu belirterek, HOMETEX Fuarı’nın firmaların ihracat potansiyeline büyük katkı sağladığını aktardı.

Bayram, HOMETEX’in konsepti, katılımcı ve ziyaretçi sayısı, vizyonuyla dünya ev tekstili sektöründe kendinden övgüyle söz ettirdiğini kaydetti.

Salgın nedeniyle iki yıl aranın ardından 11 salonda yaklaşık 200 bin metrekarelik alanda “Daha güçlü ve daha katılımcı” mottosuyla gerçekleştirdikleri HOMETEX Fuarı’na bu yıl ilk kez özellikle İran ve Mısır’dan alım heyetlerinin büyük ilgi gösterdiğini ifade ederek, “Krizleri fırsata çevirdiğimiz fuara dünyanın en önemli tedarikçilerinden Hindistan, Pakistan, ABD, İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda, ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere 126 ülkeden alım heyetleri katıldı.

Yerli üreticilerle yabancı alıcıların buluştuğu fuarda beklentilerimizin üstünde bir iş hacmine ulaştık. 1 milyar dolarlık iş hacminin hedeflendiği fuarda 5 günde 1,5 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirildi. Bu rakamla, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz fuarlardaki en yüksek yüzdeye ulaşmış olduk. Sektörümüz için güç birliği yapan tüm aktörlerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

– 2023'teki fuarda 2 milyar dolarlık iş hacmi hedefi

Bayram, 2023 hedeflerine de değinerek, sektör olarak, Türkiye'nin uluslararası ticari arenada en önemli marka değerlerinden olan HOMETEX’i gelecek yıl 16-20 Mayıs tarihleri arasında yine İstanbul Fuar Merkezi’nde yapacaklarını belirtti.

Dünyada ev tekstili sektöründe en önde gelen markaların müşteri kitlesinin yüzde 30’unu Uzak Doğulu ülkelerin oluşturduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yaptığımız araştırmalar ve hazırlattığımız raporlara göre, özellikle son yıllarda Uzak Doğu ülkelerindeki tüketici ve satın almacılar ‘Made in China’ veya ‘Made in Vietnam’ etiketleri yerine ‘Made in Türkiye’ etiketine daha çok ilgi duymaktadır.

Gelecek yılki fuarımıza, bu yıl katılan ülkelerin üzerine Uzak Doğu ülkelerini de ekleyerek kendimize en az 2 milyar dolarlık iş hacmi hedefi koyduk. Buna bağlı olarak ziyaretçi hedefimizi de en az 250 bin olarak belirledik. İnşallah önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılına yakışır bir hedefle gerçekleştireceğiz."

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk