DOLAR 18,8153 0.03%
EURO 20,5268 0.44%
ALTIN 1.166,19 0,13
BITCOIN 437321 -1,01%
Yalova

HAFİF YAĞMUR

16:00

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İktisat Mezunu Formasyon Alıp Öğretmen Olabilir Mi?

İktisat Mezunu Formasyon Alıp Öğretmen Olabilir Mi?

ABONE OL
Aralık 26, 2022 16:21
İktisat Mezunu Formasyon Alıp Öğretmen Olabilir Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İktisat öğretmeni formasyon alıp iktisadi bilimler konusunda öğretmen olabilir. Fakat bu durum her öğretmenlik için geçerli değildir. İktisat mezunları, özellikle üniversitelerin iktisadi bölümlerinde, iktisat ile alakalı konularda öğretmenlik yaparlar. Talim terbiye kurulu tarafından, iktisat, maliye ve işletme konularında mezunlara öğretmen olma hakkı verilmiştir.
İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları, verilen hakka rağmen öğretmen olarak atanamadıkları için şikayet ederler. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta, kesinlikle öğretmenlik atamalarında Eğitim Fakültesi mezunlarının öncelikli olduğudur. Böyle bir durumda formasyon alınması bile öğretmen olarak atanmada yetersiz kalabilir.

İktisat Mezunları Sözleşmeli Öğretmenlik Yapabilir Mi?

İktisat bölümü mezunları, sözleşmeli öğretmenlik yapabilir. Sözleşmeli öğretmenlik yapabilmeleri için bir takım şartlara uygun olarak hareket etmeleri gerekir. Özellikle KPSS P-10 puanının olması ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen özel ve genel şartların taşınması gerekir. Bu şartlar taşındığında muhasebe, pazarlama, parekende ve finansman gibi konularda ders verme hakkına sahip olunur.

İktisat mezunlarına öğretmenlik kontenjanlarının beklenin çok altında olduğunun da bilinmesi gerekir. Genellikle atamalarda 200’ün üzerinde mezuna atanma imkânı verilmez. Bu durumda KPSS P-10 puanının yüksek olması çok önemlidir. Yüksek puan almanız durumunda yapılacak atamalarda atanma şansınız yükselir.

İktisat Fakültesi Mezunu Öğretmenlik Yapabilir Mi?

İktisat fakültesi mezunu öğretmenlik yapabilir. Öğretmenlik için belirli dersler vardır (muhasebe, pazarlama, parekende ve finansman ) ve Milli Eğitim bakanlığı bünyesinin dışında başka derse öğretmen olarak giremez. Eğer üniversite bünyesinde çalışmak istiyorsanız da iktisat derslerine girmeniz gerekir. Genel olarak iktisat öğretmeni sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

  • Yıllık ders plan ve programına göre dersi işlemek,
  • Müfredatın iktisat derslerini anlatmak,
  • Öğrencilere grafik tanıma ve okuma becerisini doğru bir şekilde gösterip anlatmak,
  • Sınıf içi disiplini sağlamak ve sınıfta düzeni oluşturmak,
  • Akademik olarak çocuklara gerekli desteği vermek,
  • Finans, pazarlama ve muhasebe gibi konularda gerekli bilgilendirmeleri yapmak,
  • Toplumsal, teorik ve kurumsal olarak bilimsel bir altyapı oluşturmak,
  • Teorik ve uygulamalı modellemeler hakkında bilgi vermek gibi birçok sorumluluk iktisat derslerine giren öğretmenlerin sorumluluğundadır.

En az 10 karakter gerekli