DOLAR 15,9502 0.11%
EURO 17,0307 -0.11%
ALTIN 948,750,02
BITCOIN 466459-3,14%
Yalova
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Kasım 3, 2021 15:40
Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi kartı temassız özelliği kapatma işlemi nasıl yapılır, sorusunu soran çok sayıda kişi mevcuttur. Bu nedenle bu soru hakkında internet üzerinden pek çok araştırma da yapılmaktadır. Yeni kredi ve banka kartları, teknolojik şartlara uyum sağlamaları ve müşterilerine kolaylık sağlamaları açısından temassız özelliği açık bir şekilde müşteriye sunulmaktadır. Fakat pek çok müşteri bu uygulamayı oldukça tehlikeli bulmaktadır. Bu nedenle yeni banka ve kredi kartlarının temassız özelliğini kapatmak istemektedirler.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nedir?

Temassız ödeme işlemi, oldukça hızlı yapılabilen bir işlemdir. Bu işlem sayesinde alışveriş merkezlerinde, marketlerde ve pek çok farklı yerde işlemler çok daha kısa sürmektedir, sıra olmamaktadır. Temassız ödeme işlemi için kartınızı pos cihazına yaklaştırmanız ya da kredi ve banka kartının çipinin olduğu bölgeyi pos cihazında bu çipi okuyan bölgeye değdirmeniz yeterlidir. Bu değdirme işlemini yaptıktan sonra ödemeniz hızlı bir şekilde bankanızdan çekilmektedir. Sizin herhangi bir şifre girmenize ya da imza atmanıza gerek kalmamaktadır. Şifre girilmemesi olayı, pek çok müşteriyi tedirgin eden konuların başında gelmektedir.

Kredi kartı temassız özelliği kapatma işlemini yapmak isteyen müşterilerin bilmediği bir konu vardır. Gün içerisinde temassız özellik kullanılarak yapılabilecek işlemlerin tutarı en fazla 90 TL olabilmektedir. Bu nedenle bu temassız işlem özelliği, sanılanın aksine o kadar tehlikeli değildir. Birkaç yıldır aktif bir şekilde hayatımızda olan bu temassız ödeme özelliği ile ilgili bu zamana kadar herhangi bir hırsızlık ve dolandırıcılık olayının vuku bulmaması da, bu özelliğin başarısını gözler önüne sermektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı temassız özelliği kapatma işlemi, pek çok bankada oldukça farklı şekillerde olabilmektedir. Bazı bankalar internet üzerinden kapatmaya izin verirken bazı bankalar yalnızca şube aracılığı ile temassız özelliği kapatmaya izin vermektedir. Bu nedenle temassız özelliği kapatmak için pek çok farklı yol mevcuttur.

  • Banka şubenize giderek kredi kartınızın temassız ödeme özelliğini kolay bir şekilde kapattırabilirsiniz. Bunun için banka şubenizdeki müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek bu talebinizi bankaya iletmeniz gerekir. Bu yöntem ile kredi kartı temassız özelliğini kapatmak her bankada mümkündür.
  • Telefon ederek müşteri temsilcinize bağlanarak bu özelliği kapatabilmeniz de bir diğer güzel durumdur. Fakat bazı bankalar, bu özelliği kapatabilmeniz için yalnızca şubenizden başvuru yapabileceğinizi bildirebilir. Bazı bankalar ise telefon aracılığı ile bu işlemi rahatlıkla yapabilmektedir.
  • İnternet bankacılığı ve mobil şube ile kredi kartınızı temassız özelliğini kapatabilmeniz de mümkündür. Fakat yine bu işlemi yapmanıza izin verecek olan banka sayısı azdır. Siz de banka internet sitenizden ya da mobil bankacılık uygulamanızdan bu özelliği kapatabilmek için uygulama üzerinden kısa bir arama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Avantaj ve Dezavantajları

Kredi kartı temassız özelliği kapatma işlemini yapmak isteyen kadar bu uygulamayı oldukça yararlı bulan kişi sayısı da fazladır. Yukarıda da söylediğimiz gibi, bu işlem ile tek seferde en fazla 90 TL alışveriş yapılabildiği için çok ciddi güvenlik ihlallerinin olması pek olası değildir. Aynı zamanda oldukça hızlı bir alışveriş deneyimi için de bu özelliğin açık olması tavsiye edilir. Özellikle Covid – 19 pandemi döneminde insanlar başka yüzeylere fazla dokunmak istemediği için şifre yazmayı tercih etmeyip bu özelliği kullanmaya başlamıştır. Bu da oldukça mantıklı bir seçimdir. Fakat yine de bu özelliği kapatmak istiyorsanız en fazla 5 dakikanızı alacak yöntemler ile bu özelliği kapatabilmeniz mümkündür.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk