DOLAR 28,9160 0.14%
EURO 31,4878 -0.04%
ALTIN 1.894,55 0,28
BITCOIN 1109589 1,55%
Yalova
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Ekim 23, 2021 22:58
Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?
Avatar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi kartını nakite çevirme işleminin nasıl yapıldığı, internet üzerinden sık sık araştırılan bir konudur. Herkesin bildiği gibi, kredi kartlarında, sanal olan mevcut bir limit vardır. Bu limiti aşmayacak şekilde para kullanabilmekteyiz. Örnek verecek olursak, 1000 TL limiti olan bir kredi kartından şu anda elimizde nakit 1000 TL olmasa dahi 1000 TL’lik bir alışveriş yapabiliriz. Bu nedenle kredi kartında var olan bu sanal para, bazı zor durumlarda işimize yarayabilmektedir.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları Nelerdir

Kredi kartını nakite çevirme yolları bazen uğraş gerektirebilen, bazen de oldukça kolay olabilen yöntemlerdir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, kredi kartı içerisindeki sanal limitteki parayı nakite çevirirken bir miktar para kaybı yaşamak muhtemeldir. Bu nedenle en az para kaybı yaşayacağınız yöntemi uygulamanızda fayda vardır.

Kredi kartındaki parayı nakite çevirme yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  1. Kuyumcu aracılığı ile kredi kartını nakite çevirme
  2. Kredi kart limitini satarak nakite çevirme
  3. Alışveriş yaparak kredi kartını nakite çevirme
  4. Harçlık avans yolu ile kredi kartını nakite çevirme
  5. Komisyonlu pos çekimi ile kredi kartını nakite çevirme
Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kuyumcu Aracılığı ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Bu işlemi yapabilmek için ilk önce kuyumcuya durumunuzu anlatmanız gerekebilir. Kuyumcular, altın alım satım işlemlerini 4 ya da 6 taksitle yapabilmektedir. Kuyumcunuzdan kartınızdaki limiti aşmayacak kadar, fakat ihtiyacınız olan miktar kadar altın satın alın. Bu alım işlemini yaparken mutlaka kartınızın hesap kısmından değil, limit kısmından harcama yapın. Daha sonra satın aldığınız bu altını geri satın. Genellikle kuyumcular altınları %5’lik bir farkla alırlar. Bu da demektir ki 1000 TL’lik bir alışveriş yaptığınızda elinize 950 TL gibi nakit bir para geçecektir. Böylece kredi kartınızdaki limiti nakite çevirmiş olursunuz.

Kredi Kart Limitini Satarak Nakite Çevirme

Bir tanıdığınız ya da internetten bu işlemi yapabilmek amacıyla anlaştığınız bir kişinin satın alacağı ürünü kartınızdan satın almasını talep edin. Kişi bu alışverişi sizin kartınızdaki limitten yaparak size elindeki nakit parayı ödemiş olur. Eğer sıkışık bir durumda iseniz, birkaç ay üst üste bu işlemi uygulayarak elinize yüklü miktarda para geçirme şansınız olacaktır.

Alışveriş Yaparak Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinden belki de en çok tercih edilenlerinden olan alışveriş yöntemi, aslında oldukça kolay ve mantıklı bir yöntemdir. Bu yöntem için ilk önce kredi kartınızdan ihtiyacınız olan para kadar bir ürün satın alın. Bu ürün, kolayca geri satılabilecek bir ürün olursa çok daha kolay bir şekilde nakite çevirme şansınız olur. Telefon, tablet gibi oldukça alıcısı bulunan bir ürünü kredi kartınızdan satın aldıktan sonra bu ürünü hiç kullanmadan internette %10 – 15 kadar daha düşük bir fiyata satın. Böylece kredi kartı limitinizi nakite çevirmiş olursunuz.

Nakit Avans Yolu ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Bankalar, müşterilerinin hesaplarındaki krediyi nakit avans olarak çekmelerine olanak da sağlamaktadır. Bunun için, %1 ila 5 arasında değişen bir komisyon oranı uygulanmaktadır. Yine de, acil nakit ihtiyacınız olduğunda herhangi bir ATM’den kolaylıkla nakit avansınızı çekebilirsiniz.

Komisyonlu Pos Çekimi ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinden sonuncusu olan iş yerleri, pos cihazından komisyonlu olarak satış yapan yerlerdir. Siz de bu iş yerlerinden komisyonlu olarak alışveriş yaparsanız anlaştığınız iş yeri size nakit olarak geri ödeme yapacaktır. Fakat komisyon oranının sizden alınacağını da unutmamanız gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli