DOLAR 32,1861 0.1%
EURO 35,1599 0.12%
ALTIN 2.430,26 0,02
BITCOIN 2225122 0,85%
Yalova
25°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
  • DİĞER
Kredi Sicili Ne Kadar Sürede Düzelir?

Kredi Sicili Ne Kadar Sürede Düzelir?

ABONE OL
Nisan 28, 2021 21:06
Kredi Sicili Ne Kadar Sürede Düzelir?
Avatar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi sicili, insanların bankaya olan borçlarının ve bur borçlarını ödeme alışkanlığının bir puanlama sistemi halinde yansımasıdır diyebiliriz. İnsanlar bankalardan borç almakta ve bu borçları düzenli bir şekilde ödemek zorundadır. Haliyle durum böyle olunca, bir puanlama sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Kredi notu ya da kredi sicili borç ödeme alışkanlığınıza göre yükselmekte veya düşmektedir. Düşen bir kredi notunun yeniden yükselebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Perki bu süre ne kadar ve kredi sicili ne kadar sürede yükselir?

Kredi Notum 0 Sicilim Ne Kadar Sürede Düzelir?

Ödemediğimiz borçlar yüzünden kredi notunuz düşmüşse veya sıfırlanmışsa, kredi sicilinizin yeniden düzelmesi ve tekrardan kredi kartı, kredi alabilecek seviyeye gelinmesi yaklaşık 5 yıl sürmektedir. Özetle, kredi notu düşük olan, kredi kartı borçlarını sürekli akstan kişilerin zamanla kredi notları sıfırlanmakta ve bu durum kredi sicilinde beş yıl düzelme olmayacak kara bir leke bırakmaktadır. Hatta halk arasında buna kara liste de deniyor.

Kara listeden çıkabilmek için, mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz büyük önem taşımaktadır. Eğer mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemezseniz, bu beş yıllık süre daha da uzayabilir. Bu nedenle borçlarınızı zamanında ödemeniz çok önemlidir. 

Kredi Sicilinizi En Kısa Sürede Nasıl Düzeltirim?

Bankaların size sunmuş olduğu beş yıllık süreyi beklemek dışında pek bir çareniz yok.  Bu beş yıllık sürede kredi notunuz yeniden açılmıyor kesinlikle. Bu yüzden süre de kısalmıyor. Fakat beş yıllık süre dolduktan sonra yapabileceğiniz pek çok çözüm var.

Borçlarınızı Ödeyin

Sizin için verilen beş yıllık süre dolduğunda borçlarınızı ödemiş ve bitirmiş olmanız gerekir. Nasıl olsa kredi notum sıfır, daha düşebileceği bir nokta yok, haczedilebilecek bir malım ve maaşım da yok, diyorsanız bu durumda kredi notunuz kalıcı olarak sıfırlanabilir ve bir daha düzeltme imkânı bulamazsınız. Bu süreç zarfında bir bankadan kredi kartı ve kredi alamayacağınız gibi, aynı şekilde bir banka hesabı açmanız da mümkün olmaz. Hali hazırda borçlarınız olduğu için, hesabınıza giren her bir kuruş, borcunuza teminat olarak bloke edilir.

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek için, borçlarınızı ödemenin yanı sıra, banka hesabınıza düzenli olarak para yatırmayı da unutmayın. Banka, düzenli olarak hesaplarına para yatıran müşterilerini seviyor ve kredi notlarını yükseltiyor. Sizin de kredi notunuz yükselsin istiyorsanız, düzenli olarak bankaya para yatırmaya özen gösterin.

En az 10 karakter gerekli