DOLAR 15,9609 0.14%
EURO 17,0268 -0.13%
ALTIN 948,940,03
BITCOIN 467166-2,84%
Yalova
18°

AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır?

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır?

ABONE OL
Ekim 30, 2021 11:43
Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır sorusu, pek çok masaüstü bilgisayar kullanıcısının sık sık sormuş olduğu sorulardan bir tanesidir. Masaüstü bilgisayarlar, bazen bu tarz sorunlar ile karşılaşabileceğiniz bilgisayar çeşitlerindendir. Dizüstü bilgisayarlarda bu problem ile karşılaşılmaz, dizüstü bilgisayarlarda Wi-Fi modülü mevcuttur fakat masaüstü bilgisayarlarda bu modül genel olarak bulunmamaktadır. Yeni çıkan modellerde bu modül bulunsa da pek çoğumuzun evinde bulunan masaüstü bilgisayarlar bu modüle sahip değildir. Bu nedenle bu yazımızda bilgisayarınızı kablosuz internete nasıl bağlayacağınızı anlatacağız.

Masaüstü bilgisayara kablosuz internet bağlamak aslında sanılandan daha az komplike bir işlemdir. Bunun için bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz ekstra bir cihaza ihtiyacınız vardır. Bu cihazlar, bilgisayarınızın artık Wi-Fi ağlarını tanımasına ve herhangi bir dizüstü bilgisayar gibi kablosuz olarak onlara bağlanmasına olanak sağlamaktadır. Masaüstü bilgisayarların kablosuz ağa bağlanabilmesine yardımcı olan cihazlara wireless adaptörler adı verilmektedir.

Masaüstü Bilgisayara Kablosuz İnternet Nasıl Bağlanır?

Wireless Adaptör Nedir?

Masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır sorusunun en iyi cevabı olan wireless adaptör, eski tip masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarları ve hatta televizyonları dahi internetle tanıştıran harika bir cihazdır. Bu cihaz, aynı zamanda Wi-Fi adaptör, wireless sinyal güçlendirici ve wireless ağ bağdaştırıcı olarak da tanınmaktadır. Pek çok ismi olduğu için satın alırken kafa karışıklığı olabilse de hepsi aynı cihazdır.

Wireless adaptörler masaüstü bilgisayarlarda USB kablosu ile kolayca wireless ağlarına bağlanmasına olanak sağlamaktadır. Ethernet kablosu ile kablolu olarak bağlanmanın zor ve sınırlı yönleri olduğu için pek çok kişi wireless adaptörleri kullanmayı tercih etmektedir. Tabii ki bu cihazları bilgisayarınızda tanıtmak için bir uygulamaya da ihtiyaç vardır. Aksi taktirde bu cihazı bilgisayarınızın tanıması olası değildir.

Wireless Adaptör Nasıl Kullanılır?

Wireless adaptörleri bilgisayarınıza kurabilmeniz için her cihazın ve her markanın farklı yöntemi bulunmaktadır. Fakat genel olarak cihazı bilgisayarınıza tanıtabilmeniz için bir yazılım yüklemeniz gerekir. Wireless adaptörün tanıtılması için gerekli olan yazılım, ürünün yanında bir CD ile gelecektir. Eğer ürünün yanında bir CD yok ise muhtemelen satın aldığınız adaptörün markasının internet sitesinden bu yazılımı indirip bilgisayarınıza o şekilde kurmanız gerekecektir. Eğer bilgisayarınızda kablolu da olsa bir internet bağlantısı yok ise, başka bir bilgisayardan bu yazılımı indirip daha sonra kendi bilgisayarınıza bu yazılımı aktararak bu işlemi halledebilirsiniz.

Bu yazılımı bilgisayarınıza yükledikten sonra wireless adaptörünüzü masaüstü bilgisayarınıza USB aracılığı ile bağlamalısınız. Daha sonra bilgisayarınızın sağ alt köşesinde Ağ ve İnternet Ayarları kısmında artık kablosuz ağların hepsini bilgisayarınız görebilecektir. Böylece kolaylıkla kablosuz ağlara masaüstü bilgisayarınız aracılığı ile bağlanabileceksiniz.

Wireless Adaptör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Masaüstü bilgisayara kablosuz internet nasıl bağlanır sorusuna ek olarak, bu kablosuz interneti bağlayacağınız adaptörlerin hangi özelliklerine bakılması gerektiği de önemli bir konudur. Tercih edeceğiniz wireless adaptörleri pek çok marka farklı model ve özelliklerde üretmektedir. Bu markalardan en çok tercih edilenleri genel olarak Zyxel, Tenda ve TP-Link markalarıdır.

Wireless adaptör alımında dikkat edilecek en önemli konu, adaptörün sinyal çekim kuvvetidir. Sinyal çekim kuvvete markadan markaya değişmektedir. Sinyal alım kuvveti olan dBi değeri yüksek olan bir cihaz kullanmanız tavsiyeye edilir. Çünkü eğer düşük dBi değerine sahip bir cihaz kullanıyor iseniz, bağlantı kesintileri yaşamanız ve internet hızınızın düşük olması da muhtemeldir. Buna ek olarak düşük dBi değeri olan wireless adaptörleri ile kablosuz ağ kaynağından uzaklaştıkça ağa bağlanma ihtimaliniz de zorlaşmaktadır. Bu nedenle alacağınız ürünün özelliklerini bildiğinizden emin olmalısınız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk