DOLAR 15,9446 0.1%
EURO 17,0349 -0.06%
ALTIN 948,890,03
BITCOIN 465623-3,31%
Yalova
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

ABONE OL
Kasım 9, 2021 14:11
Ping Sorunu Nasıl Çözülür?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ping sorunu nasıl çözülür sorusu, pek çok oyun sever tarafından sık sık sorulan ve internetten de cevabı araştırılan sorulardan bir tanesidir. Günümüzde internet üzerinden oyun oynamak, çok sayıda kişinin oldukça zevk aldığı aktivitelerden bir tanesidir. Fakat bu oyun zevkini bozacak olan ping sorunu, oyunu oynamanıza dahi engel olabilmektedir. İnternetin hızı ile doğrudan ilişkili olan ping sorununu çözmek için yapılabilecek birtakım şeyler vardır.

Her şeyden önce, ping’in ne olduğuna kısaca bir göz atmakta fayda vardır.

Ping Nedir?

Milisaniyeler ile ölçülebilen ping, bir bilgisayarın üzerinden alınan verinin, ilgili sunucuya iletilmesi için geçen süre olarak tanımlanabilmektedir. Ping kavramı, download ve upload kavramları ile karıştırılabilen bir kavramdır. Ping, aynı zamanda FPS kavramı ile de sıklıkla karıştırılabilmektedir. FPS, Frame Per Second yani saniye başına gösterilen kare sayısını ifade ederken, ping, bilgisayar ya da telefondaki verinin sunucuya iletilmesi için geçen süreyi ifade eder. Bu nedenle FPS ile ping arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söylemek zordur.

Ping Sorunu Nasıl Çözülür, Ping Nasıl Düşürülür?

Ping sorunu nasıl çözülür sorusunu soran kişiler, ping’in düşürülmesi gereken bir şey olduğunun bilincindedir. Bir oyuna girmeden önce, internet üzerinden bir ping testi yaparak karşılaşabileceğiniz sorunları önceden görmeniz mümkün olabilir. Daha sonra yüksek pinge sahip olduğunuzu anlarsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

  • İnternet bağlantınızı açıp kapatın.
  • Cihazınızı uçak moduna alıp tekrar açın.
  • Modeminizi kapatıp, birkaç saniye bekledikten sonra tekrar açın.
  • Telefon ya da bilgisayarınızda interneti kullanan tüm programların kapalı olduğundan emin olun.
  • Modem kullanıyorsanız, oyun oynadığınız esnada modemi kullanan tek kişi olduğunuzdan emin olun.
  • Bilgisayar üzerinden oynuyorsanız, internet bağlantısını Ethernet kablosu üzerinden sağlamayı deneyin.
  • Yeni modem almayı düşünün.
  • İnternet sağlayıcı olan firma ile görüşme sağlayın.
Ping Sorunu Nasıl Çözülür?
Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet Bağlantınızı Açıp Kapatın

Ping sorunu nasıl çözülür sorusuna ilk yanıt olarak telefon ya da bilgisayarınızdaki Wi-Fİ’yi kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Böylece bazen ping sorunu kolaylıkla düzelebilmektedir.

Cihazınızı Uçak Moduna Alıp Tekrar Açın

Hem telefon hem bilgisayarlarda olan uçak modu, cihazın dış dünya ile tamamiyle ilişkisini kesen bir yöntemdir. Bu yöntem, Wi-Fi’yi kapatıp açmaktan daha etkili olabilmektedir.

Modeminizi Kapatıp Açın

Modemi kapatıp açmak, internet sağlayıcınızla yeni bağlantı kurmanıza sebep olur. Böylece ping seviyenizin düşme ihtimali vardır.

İnterneti Kullanan Tüm Programları Kapatın

Farkında olmasak da arkaplanda interneti kullanan programlar olabilmektedir. Bu nedenle oyuna başlamadan önce bu programları kapatmanız ping sorununu ortadan kaldırabilir.

Modemi Kullanan Tek Kişi Olun

Üstteki çözüm ile aynı mantıkla olan bu çözüm, modemin sağladığı interneti tek bir cihazın kullanmasına olanak sağlayarak daha hızlı bir internet keyfi yaşamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle oyun oynarken ping sorunu nasıl çözülür diye düşünüyorsanız, modemi tek sizin kullandığınızdan emin olun.

Ethernet Kablosu ile Bağlantı Kurun

Ethernet kablosu, çok daha hızlı bir internet deneyimi sunar. Bu nedenle oyun oynarken Wi-Fi gibi gecikme yaşanabilecek yöntemden Ethernet kablosu kullanımına geçebilirsiniz.

Yeni Modem Almayı Düşünün

Bazen hiç sorun yokken yalnızca modemden kaynaklı ping sorunu olabilmektedir. Bu nedenle yeni modellerden bir tane modem alarak bu sorunu çözebilme imkanınız vardır.

İnternet Sağlayıcı Firmanız ile Görüşün

Ping sorunu nasıl çözülür yazımızın son tavsiyesi olan bu tavsiye, bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir. İnternet sağlayıcı firmanız internet bağlantınızda bir problem olup olmadığını inceleyerek var olan problemi de hızlı bir şekilde çözebilme imkanına sahiptir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk