DOLAR 17,2828 -0.05%
EURO 18,0517 0.03%
ALTIN 1.004,470,05
BITCOIN 380557-1,26%
Yalova
23°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Umman'da ilk kez “Türk Mutfağı Haftası” etkinliği düzenlendi

ABONE OL
Mayıs 29, 2022 16:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUSKAT (AA) – Umman'ın başkenti Muskat'ta ilk kez Türk Kültürü ve Mutfağı Haftası etkinliği yapıldı.

Türkiye'nin Umman Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, "Türk Mutfağı Haftası" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabından ilham alınarak kutlandı.

Türkiye'nin Muskat Büyükelçiliğinin Türk Hava Yolları ve Grand Millennium Otel iş birliğiyle 21-27 Mayıs'ta düzenlediği etkinlik Ummanlılardan yoğun ilgi gördü.

Sultan Kabus Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muna binti Fahd Al Said'in onur konuğu olarak katıldığı açılış galasına ayrıca Dışişleri Bakanlığı Diplomasi İşleri Müsteşarı Şeyh Halife el-Harsi ve Muskat Belediye Başkanı Ahmed el-Humeydi'nin aralarında yer aldığı üst düzey konuklar iştirak etti.

Hafta vesilesiyle Türkiye'den seçkin sanatçılar, müzisyenler ve şeflerden oluşan bir kadroyu bir araya getirdiklerini ifade eden Türkiye'nin Muskat Büyükelçisi Ayşe Sözen Usluer, "Türk ve Umman halklarının birbirlerine duydukları saygı ve insandan insana temaslarla kurulan tarihi yakınlıktan istifadeyle birçok alanda mükemmel seyreden ilişkilerin kültürel boyutunu pekiştirmeyi arzu ettiklerini, Türk Kültürü ve Mutfağı Haftası'nın Umman'da kalıcı olmasını amaçladıklarını" söyledi.

Türk mutfağının küresel bir marka olması için Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan Türk mutfağının tanıtımı kampanyası çerçevesinde bu haftayı düzenlediklerini belirten Usluer, "Sağlıklı, geleneksel ve sıfır-atıklı bir beslenme biçimini benimseyen Türk mutfağının Umman kamuoyuna bu temalarla tanıtılması için söz konusu kitaba da katkıda bulunan Şef Sinem Özler'i Muskat'a davet ettik." dedi.

Büyükelçi, Türk Kültürü ve Mutfağı Haftası'nın 16. yüzyıla kadar uzanan tarihsel Türk-Umman ilişkilerinin sembolik bir imzası niteliğinde olduğunu ifade ederek, Türk kültürünün ve dilinin Ummanlı gençler arasında hayli popüler olduğunu, Muskat'ta açılmak üzere olan Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretim Merkeziyle bu ilginin karşılanacağını ümit ettiğini kaydetti.

Türk Kültürü ve Mutfağı Haftası kapsamında ayrıca ünlü santur sanatçısı Sedat Anar, geleneksel Türk müziğinin en seçkin örneklerini Ummanlılarla buluşturan konserler düzenledi. Geleneksel Türk el sanatlarından ebru, minyatür ve çini örnekleri, atölye çalışmaları ve kişisel sergilerle tanıtıldı.

Etkinlik kapsamında hat ve tezhip alanında en önde gelen isimlerden hattat Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ve müzehhip Naciye Subaşı'nın "Mültezim" isimli sergisi ile Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan ressam Selahattin Kara'nın "İstanbul Tabloları" sergisi, 3 Haziran'a kadar Beyt ez-Zübeyr Müzesinde ziyaret edilebilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk