DOLAR 15,9391 0.08%
EURO 17,0335 -0.11%
ALTIN 948,640,00
BITCOIN 466300-2,98%
Yalova
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NFC Özelliği Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

NFC Özelliği Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

ABONE OL
Aralık 28, 2021 16:37
NFC Özelliği Nedir, Nasıl Aktif Edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NFC özelliği nedir, nasıl aktif edilir soruları, Android telefon kullanıcıları tarafından sık sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada pek çok Android telefon kullanıcısı, NFC özelliğinin ne olduğunu dahi bilmemektedir. Bu nedenle bu güzel uygulamayı kullanamamaktadır.

NFC, açılım olarak Near Field Communication anlamına gelir. Bu da Yakın Alan İletişimi kavramının kısaltılmış halidir. Aslında bu özellik, oldukça kullanışlı bir özelliktir. Fakat anlamını bilen pek çok kişi tarafından dahi kullanımı tercih edilmemektedir.

NFC Özelliği Nedir, NFC Özelliği Ne İşe Yarar?

NFC özelliği, Android bir telefonun bir başka Android telefon ile ya da başka bir cihaz ile temas etmeye gerek duymadan iletişim kurmasına yardımcı olur. Telefonlar temas etmek zorunda olmasa da, yaklaşık olarak 5 cm kadar telefonları birbirine yaklaştırmak gerekir. Çünkü bu teknolojinin adı “Yakın” Alan İletişimi’dir.

NFC özelliği, kendisine ait bir iletişim sistemine sahiptir. Bu nedenle herhangi bir ağa bağlanmayı gerektirmez. Bluetooth özelliğinden de bağımsız çalışan bir sisteme sahiptir. Wi-Fi, 3 G, 4,5 G ve LTE gibi ağ bağlantılarına gerek duymadan telefonunuzdaki NFC özelliğini kullanabilmeniz mümkündür. Böylece sizden herhangi bir ücret talep edilmesi de mümkün olmamaktadır.

NFC özelliği nedir, nasıl aktif edilir sorusunun yanıtı olarak ilk önce, NFC’nin ağ bağlantıları yerine radyo bağlantılarını kullandığını söyleyebiliriz. Bu bağlantılar sayesinde iki cihaz arasında bağlantı kurabilmektedir.

NFC Özelliği Nedir, Nasıl Aktif Edilir?

NFC Özelliği Nerelerde Kullanılabilir?

NFC özelliği, günümüzde pek çok alanda kullanılabilen ve günlük hayatımızı da oldukça kolaylaştıran bir özelliktir. Bu özellik ile yapabileceğiniz işlemlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Ödeme yapmak
  • Bluetooth cihazlara bağlanmak
  • Belge almak ve göndermek
  • Konum atmak
  • Başkasının telefonunda herhangi bir uygulamayı çalıştırabilmek
  • Telefon numarası, resim gibi verileri almak ve göndermek

Gibi pek çok farklı işlemlerden bahsedilebilir.

NFC Özelliği ile Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

NFC özelliği nedir, nasıl aktif edilir yazımızdaki bir diğer önemli konu olan NFC ile veri aktarımı, aslında oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için gönderim yapacağınız ve alıcı telefonlarda NFC özelliğinin açık olması gerekir. Daha sonra gönderilecek olan belge, resim ya da telefon numarası gibi veriyi seçmek gerekir. Bu adımdan sonra, telefonlarda NFC çipinin bulunduğu noktalara telefonlarınızı yaklaştırırsanız, telefonlar kolay ve hızlı bir şekilde veri aktarımını gerçekleştirebilecektir.

Telefonunuzda NFC çipinin nerede olduğu, telefonunuzda NFC özelliğinin var olup olmadığı gibi konuları cihazınızı satın aldığınız yerden ya da cihazın teknik özelliklerinden okuyarak bulabilirsiniz.

NFC Nasıl Aktif Edilir?

NFC özelliği nedir, NFC nasıl aktif edilir sorusuna cevap olarak:

  • Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasına girin
  • Ayarlar’dan Kablosuz Ağlar’a basın. Bazı telefonlarda bu seçenek Ayarlar – Bağlantılar – Diğer Bağlantılar şeklinde de olabilmektedir.
  • Daha sonra NFC özelliğini açabilirsiniz. Aynı işlemi uygulayarak NFC özelliğini kapatabilirsiniz. Güvenliğiniz için işinizi hallettikten sonra NFC özelliğini telefonunuzda hemen kapatmanızı tavsiye ederiz.

NFC özelliği, Android telefonlarda aynı zamanda yukarıdan aşağıya kaydırılabilen Kontrol Merkezi’nde de yer alabilir. Bu durumda telefonunuzdaki Kontrol Merkezi’nden kolay bir şekilde NFC özelliğini açıp kapatabilirsiniz. İşlemler için vakti olmayan ve çabuk işlem yapmak isteyen kişiler için harika bir özellik olan NFC, aslında pek çok kişinin öğrenmesi gereken bir uygulamadır.

NFC özelliğinin tüm Android telefonlarda olmaması, uygulamanın kısıtlı kullanım alanı olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bazı dosya tiplerinin NFC ile gönderilememesi, bu uygulamanın kullanım sıklığını azaltmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk